SEIKLUSED SILMAPIIRIL

Lõvikutsikas ja Hiireke

sweden 640

SEIKLUSED LAEVAGA 2017
18.-19.06.2017 Rootsi, Visby (Gotland)
Laevafirma: Tallink
Seiklejad: Lõvikutsikas, Hiireke, Rein ja Melle

Kui tavapäraselt käis Lõvikutsikas ja Hiireke koos Reinu ja Mellega Stockholmis - siis nüüd on esimest korda traditsioon murdunud ja me sõitsime TALLINK laevaga hoopis Läänemeres asuvale saarele, mis küll kuulub Rootsi kuningriigile, kuid on nagu väike avastamata saareke.

Oli juunikuu keskpaik ning seekord viis meid laevuke Gotlandile. Kuna Rootsis, Stockholmis oli laevaga juba mitmeid ja mitmeid kordi käidud, siis seekord võtsime erikruiisiga teekonna ette Gotlandile ja sealse suurima linna Visby külastuse. Seekordsel reisil olid kaasas ka Rein ja Melle. Nemad olid kõik söögid, joogid ja kajutid broneerinud ning meil ei jäänudki muud üle kui kott kokku pakkida ning Gotlandi reisiga ühineda.

 DSC 5741

 Laevareis Eestist Gotlandile kestab terve öö, selle aja jooksul sai mööda laeva kõndida, vaadet merele nautida, kontserti kuulata ning ka magada. Seekordsel reisil oli peaesinejaks Tanel Padar. Hommikul kohale jõudes oli meil eelnevalt broneeritud saaretuur bussiga. Laeva vastas oli suur buss ning naisterahvas bussijuht. Aimar ei jätnud võimalust bussijuht pildile kamandada ning koos bussiga pilti teha.

 DSC 5725

Buss võttis rahva peale ning suundus Visby vanalinna  poole. Paarsada meetrit sõitiski ning kõik kamandati bussist välja ja algas jalgsi ekskursioon Visby vanalinna. Mõtlesime, et nii üürikeseks see bussisõit jäigi ja et rohkem ei saagi bussiga sõita. Bussijuht naeratas selle peale ja lohutuseks mainis, et sõitu on pärastpoole veel.

 DSC 5737DSC 5786

Visby vanalinn oli ääristatud kõrge laotud müüriga, et kaitsta linna keskajal võõrvallutuste eest ning müür kaitses ka linna kargete põhjatuulte ja tormide käest. Selle tulemusena kasvavad linnas puud, taimed ja põõsad mis muidu põhjamaises kliimas hukkuvad. Kunagi ammu oli rajatud keset vanalinna botaanika aed ning sinna kogutud erinevaid taimi ja põõsaid. Uudistasime erinevaid põõsastikke.

 DSC 5739DSC 5759

Visby vanalinn koosnes ise munakivi kitsastest tänavatest ning tänavate ääres kasvasid mitmesugused roniroosid. Majad ise olid vana kombe kohaselt üle tõrvatud puitmajad, pisikeste akende ja madalate katuseräästate ja ustega. Tihti oli vaatepilt et vana maja ja uhke tänapäeva majake seisid kõrvuti. Justkui üksteisele tähendades elu saarel enne ja nüüd.....

 DSC 5780

Külastasime ka Visby suurimat kirikut mis oli rajatud kõrge künka otsa, et vaade merele ikka parem oleks. Vanasti oli kombeks, et mida rikkam inimene, seda kõrgemale künka otsa ta oma maja ehitas. Mida vaesem seda rohkem mere äärde-vastupidiselt tänapäevale kus rikkamad elavad merevaatega elamus ja vaesemad sisemaa poole. Vanasti olid rikkad kõrgemal selle pärast, et kõik solgivesi ja sodi pääses siis mööda renni mere poole jooksma ning neil oli seal künka otsas puhas õhk ja jahutav mere tuul.

DSC 5804 

Palju oli vanalinnas näha ka Tallinna vanalinnale iseloomulikke maju ja ehitisi. Oli ju Visby ka Hansalinn ja Hansalinnu maailma eri paigus ühendab omanäoline arhidektuur ja kujunemislugu.

 DSC 5823DSC 5825

Visby linna vapiks on oinas ja oinaid seis igal pool tänaval teetõkkeks, ikka seal kuhu autod ei tohtinud sõita. Nagu Tallinna vanalinnas on autotõkkeks tigu, ei tea miks, ei ole ju tigu Tallinna vapi loom. Võibolla kunagi saab siis olema.

 gotlandiDSC 5795

Edasi suundusime bussi ja buss võttis suuna saare poole, et meile ringreisi korraldada. Möödusime laste lemmikust Pipimaast ning suundusime saare kõige kõrgema punkti poole. Kõrgel pankrannikul sai uhkeid pilte teha ning kauget silmapiiri silmitseda.

DSC 5849DSC 5857

Edasi suundusima bussiga tagasi vanalinna ning oli vaba aeg linnaga tutvumiseks. Teekonna alguseks oli väike kauplus nimega „Kränku“. Poe kõrvalt teisest poest leidsime kõvera varrega lusikad ja kahvlid, ostsime neid kohe kaks komplekti, sest et see sobis meie ühe teise komplektiga kokku.

 DSC 5878DSC 5882

Nii me seal siis patseerisime ühest poest sisse ja teisest välja. Maitsesime kohalikku safrani kooki koos moosi ja vahukoorega ning külastasime kohalikku turgu ja kaupluseid. Ilmastik tundus seal olema varajasem, sest õitsesid juba mitmesugused suvelilled, mis meil alles õiepungi moodustasid

 DSC 5896

Seekord oli siis suvereis selline, koos Melle ja Reinuga. Õhtul jällegi laeva ja laev asus Tallinna poole teele. Visby on armas väike Hansahõnguline linnake Läänemeres. Mida tasub kordki elus külastada.